Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Biżuteria punicka

Biżuteria punicka Kartagina to państwo, które wielu osobom kojarzy się dość surowo, głównie ze względu na postać Hannibala, który dzięki słoniom próbował podbijać ówczesny świat. Warto wiedzieć jednak, że również w historii punickich ludów było miejsce na kulturę i sztukę jak i piękną biżuterię. Chociaż ta ostatnia nie stanowiła najważniejszego elementu zdobniczego we wspomnianym państwie. Warto wspomnieć, że jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kartagińczyków były kolczyki noszone w nosie. Na taką ozdobę mogli pozwolić sobie zarówno mężczyźni jak i kobiety, przedstawiciele obu płci bardzo chętnie korzystali z tego przywileju. W nos wkładowo zwykle proste koła, które zdecydowanie wyróżniały ten naród spośród innych cywilizacji. Wielu mężczyzn przekłuwało sobie również uszy, przy czym należy pamiętać, że dobrym zwyczajem było wykonywanie dziurki jedynie w jednym płatku ucha. Noszono w nim kolczyki ze srebra lub złota, których podstawę stanowiło oczywiście koło, na nim z kolei zawieszano wisior. Ów wisior wykonywany był również z drogocennych kruszców, mógł przedstawiać geometryczne kształty, motywy roślinne lub też konkretne przedmioty. Niektóre z takich ozdób miały zdecydowanie wyraz symboliczny, nawiązujący na przykład do konkretnego wyznania. Warto wspomnieć również o tym, że w Kartaginie bardzo modna była biżuteria zakładana na głowę. Jak pozwalają przypuszczać odkrycia archeologiczne mogły pozwolić sobie na nią kobiety z różnych środowisk, nie tylko te będące przedstawicielkami najwyższych klas społecznych. Diademy bardzo często ozdabiane były szeregiem drogocennych kamieni, czasami ozdoby te były tak ciężkie, że ich codzienne noszenie nastręczało właścicielce nie lada problemu. Ubożsi mieszkańcy miasta, którzy nie mogli pozwolić sobie na kolczyki ze srebra czy naszyjniki ze złota nosili biżuterię z muszli, szkła czy nawet kości. Mimo tego, że Kartagina słynie przede wszystkim ze swoich militarnych podbojów, na jej terytoriach żyli również zwykli ludzie, którym codzienne życie umilało noszenie biżuterii.