Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Bransoletki i kolczyki

Historia kolczyków

Historia kolczyków Kolczyki to w dzisiejszych czasach jedne z najpopularniejszych ozdób jubilerskich, które przypisywane są głownie kobietom. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że na przestrzeni wieków, ich rola bardzo się zmieniała, ewoluował również sam wygląd tych ozdób. Pierwsze ślady po kolczykowej modzie pochodzą z czasów starożytnych, jak donoszą archeologiczne źródła malowidła z odzianymi w kolczyki wojownikami pojawiły się wśród ruiny w jednym ze starogreckich miasteczek. Warto wspomnieć, że wówczas ozdoby takie były noszone zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn i dzieci. Uważa się, że przekłuwanie ciała stało się tak bardzo popularne głównie z tego względu, że nie było ani zbyt bolesne, ani nader inwazyjne, dzięki czemu przypadki komplikacji czy zakażeń nie były zbyt powszechne. Kolczyki od zarania dziejów były jednym ze sposobów na wyrażenie stopnia swojej zamożności, nie każdy mógł sobie pozwolić na takie ozdoby, dlatego też ci, którzy mieli w ucztach kolczyki ze srebra, złota czy tym bardziej drogocennych kamieni, uzurpowali sobie prawo do wyjątkowego tratowania. Czasami jednak status wyposażonej w kolczyk osoby nie jest tak oczywisty dla ludzi w dzisiejszych czasach. I tak na przykład hindusi przekłuwali swoim kobietom nosy, na znak ich podległości, z kolei w czasach niewolnictwa zarówno w starożytnej Grecji jak i Rzymie kolczyki montowano w genitaliach niewolników. Nie można zapominać również o tym, że czasami biżuterię noszono ze względów religijnych, niektóre plemiona gorąco wierzyły na przykład w to, że noszenie w uszach kolczyków jest w stanie odpędzać złe duchy. Co ciekawe w dzisiejszych czasach często zapominamy o tym, w jakich celach pierwotnie wykorzystywano kolczyki. Owe ozdoby obecnie znane są głównie ze swoich ozdobnych funkcji i podczas gdy jedni lubią gdy są bardziej strojne, inni wolą delikatne modele. Nosząc kolczyki czy też kupując kolejną parę warto zastanowić się nad tym, co chcemy wyrazić takim gestem. Może okazać się, że bogata symbolika tych ozdób będzie w stanie wyrazić jakąś część naszego charakteru.

Bransoletki i kolczyki

Historia bransoletek

Historia bransoletek Bransoletki to jeden z tych rodzajów biżuterii, którym przypisuje się wiele różnych ról. Już od zarania dziejów znane były naszym przodkom, a w dzisiejszych czasach ich funkcja wciąż jest niejednorodna. Pierwsze bransoletki ze srebra i złota powstawały już w czasach starożytnych, gdzie pełniły wówczas ozdobną funkcję. Z czasem zaczęto wzbogacać je w drogocenne kamienie, stawały się one coraz ciekawsze i bardziej intrygujące. W dzisiejszych czasach bransoletkę można wykonać niemal z każdego materiału, warto zatem zainteresować się, jakie role mogą pełnić owe często niepozorne przedmioty. I tak na przykład w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia bardzo modne stały się bransoletki żelowe, które wielu mogą przypominać nieco gumę zakładaną na nadgarstek. Warto wspomnieć, iż ich pierwowzór stworzony został w ramach akcji mającej na celu udzielenie wsparcia jednemu ze sportowców, który zachorował na raka jądra. Z czasem bransoletki te stały się tak popularne, że całkowicie zapomniano o roli, jaką miały pierwotnie pełnić. Warto wspomnieć również o tak zwanych bransoletkach typu charm, które na przestrzeni ostatnich lat stały się bardzo popularne również w naszym kraju. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że początkowo zawieszki, które zaczepiano do bransoletki- matki miały przede wszystkim znaczenie symboliczne, mogły pełnić również rolę swoistego talizmanu. I tak na przykład osoba, która wybierała się w podróż mogła doczepić do swojej bransoletki ze srebra samolot, który miał zapewnić jej bezpieczeństwo w podróży. Bransoletki mogą pełnić również o wiele bardziej praktyczną rolę, w tych celach wykorzystywane są między innymi w szpitalach do identyfikacji pacjentów. Zakłada się je również na nadgarstki noworodków, co pozwala zapobiec niechcianym pomyłkom. W dzisiejszych czasach bransoletki mogą odgrywać różną rolę, kupując je można szukać po prostu ładnej ozdoby lub też przedmiotu, który będzie miał dla nas głębsze znaczenie. W rzeczywistości jednak to jak będziemy postrzegali taką biżuterię zależy tylko i wyłącznie od nas.

Bransoletki i kolczyki

Historia piercingu

Przekłuwanie ciała było jednym z pierwszych sposobów na modyfikowanie wyglądu, stosowanym już w czasach starożytnych. Egipscy faraonowie oraz ich rodziny zobligowane były na przykład do przekłuwania sobie pępka, co było manifestacją ich przynależności do rodziny. Z kolei w starożytnym Rzymie istniała tendencja do przekłuwania uszu, na ten zabieg mogli pozwolić sobie jednak tylko najbogatsi obywatele. Wielu z nich z dumą prezentowało swoje kolczyki, pokazując w ten sposób swoją wyższość nad resztą społeczeństwa. Ówcześni wojownicy bardzo chętnie wkładali okrągłe kolczyki w sutki, miało to być symbolem ich męstwa, ale również i odwagi, która była niezbędna do tego, by stoczyć walkę z jakimkolwiek wrogiem. Nieco później zaczęto wykorzystywać kolczyki do oznaczania obywateli, którzy sprzeciwili się prawu, za ich pomocą możliwe było napiętnowanie kryminalistów oraz mniejszych i większych przestępców. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre kultury traktowały piercing jako formę połączenia z siłą wyższą. I tak na przykład Azteccy kapłani decydowali się na przekłuwanie sobie warg i umieszczanie w nich złotych kolczyków. Zgodnie z ich wierzeniami taki zabieg umożliwiał im bezpośrednie rozmowy z siłą boską. Praktykowane w starożytności metody przekłuwania uszu były dość prymitywne, zabiegu tego dokonywano zwykle za pomocą zaostrzonego drewna lub też kości. Niemniej jednak poważne zakażenia nie były zbyt częste, gdyby bowiem tak się stało, z pewnością zaniechano by takiego postępowania. Co ciekawe, piercing stracił na znaczeniu, kiedy do głosu doszło chrześcijaństwo, wówczas uznano że jest to barbarzyński rytuał, który nie przystaje cywilizowanym narodom. W związku z tym na długie lata zaniechano praktykowania takiego postępowania, obecnie wiele młodych osób decyduje się na przekłuwanie najróżniejszych części ciała głównie ze względów estetycznych i ze względu na przynależność do określonej subkultury. Stosowane metody są jednak o wiele bardzie przyjazne i bezpieczne, dzięki czemu gojenie się przekłutego miejsca jest znacznie szybsze.

Bransoletki i kolczyki

Historia jubilerstwa

Sztuka jubilerska jest niemal tak wiekowa jak pierwsze ludzkie cywilizacje, od zarania dziejów społeczeństwa potrzebowały bowiem ozdób, za pomocą których, będą mogły zaznaczyć swój status obywatelski czy też po prostu pokazać swą osobowość. Początki jubilerstwa nie były łatwe, sama obróbka metali bez specjalistycznych narzędzi nastręczała wielu problemów. Mimo tego nawet na zimno możliwe było uzyskiwanie ciekawych kształtów i produkcja jedynych w swoim rodzaju ozdób. Warto wspomnieć również o tym, że pierwotne plemiona wyrabiały biżuterię na własną rękę nawlekając na sznur chociażby muszelki. Co ciekawe jubilerzy byli bardzo cenieni zwłaszcza przez władców, którzy potrzebowali ich do tego, by wykonywali dla nich zamówienia na piękną, wyjątkową biżuterię. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich rola nie bardzo przypominała dzisiejsze funkcje pełnione przez jubilerów. Dopiero w trzynastym wieku powstały pierwsze, nieco bardziej profesjonalne zakłady, zwane cechami, które zrzeszały jubilerów. Początkowo wszystkie prace wykonywane były ręczne, z czasem jednak rozwój techniki i nauki pozwolił na zautomatyzowanie części prac. Z jednej strony było to znaczne ułatwienie oraz przyspieszenie produkcji, z drugiej jednak okazało się, że biżuteria przestała być już tak unikatowa jak niegdyś. Kolczyki i bransoletki produkowane masowo wzbudziły pewne oburzenie w czasach wiktoriańskich i wtedy właśnie zaczął się rozwój sztuki jubilerskiej w dzisiejszym ujęciu tego słowa. Klientom starano się zapewnić nie tylko wyroby najwyższej jakości, ale również unikatowość i wyjątkowość, które powinna gwarantować droga biżuteria. Każdy jubiler z największą pieczołowitością nie tylko wykonywa, ale również projektował nowe działa, mając nadzieję, że przypadną one do gustu potencjalnym klientom. Warto wspomnieć również o tym, że na przestrzeni wieków w sztuce jubilerskiej rozwinęło się kilkanaście metod produkcji od filigranowania i granulowania przez puncowanie i cyzelowanie aż po współczesne opatentowane techniki.