Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Historia

Historia kolczyków

Historia kolczyków Kolczyki to w dzisiejszych czasach jedne z najpopularniejszych ozdób jubilerskich, które przypisywane są głownie kobietom. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że na przestrzeni wieków, ich rola bardzo się zmieniała, ewoluował również sam wygląd tych ozdób. Pierwsze ślady po kolczykowej modzie pochodzą z czasów starożytnych, jak donoszą archeologiczne źródła malowidła z odzianymi w kolczyki wojownikami pojawiły się wśród ruiny w jednym ze starogreckich miasteczek. Warto wspomnieć, że wówczas ozdoby takie były noszone zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn i dzieci. Uważa się, że przekłuwanie ciała stało się tak bardzo popularne głównie z tego względu, że nie było ani zbyt bolesne, ani nader inwazyjne, dzięki czemu przypadki komplikacji czy zakażeń nie były zbyt powszechne. Kolczyki od zarania dziejów były jednym ze sposobów na wyrażenie stopnia swojej zamożności, nie każdy mógł sobie pozwolić na takie ozdoby, dlatego też ci, którzy mieli w ucztach kolczyki ze srebra, złota czy tym bardziej drogocennych kamieni, uzurpowali sobie prawo do wyjątkowego tratowania. Czasami jednak status wyposażonej w kolczyk osoby nie jest tak oczywisty dla ludzi w dzisiejszych czasach. I tak na przykład hindusi przekłuwali swoim kobietom nosy, na znak ich podległości, z kolei w czasach niewolnictwa zarówno w starożytnej Grecji jak i Rzymie kolczyki montowano w genitaliach niewolników. Nie można zapominać również o tym, że czasami biżuterię noszono ze względów religijnych, niektóre plemiona gorąco wierzyły na przykład w to, że noszenie w uszach kolczyków jest w stanie odpędzać złe duchy. Co ciekawe w dzisiejszych czasach często zapominamy o tym, w jakich celach pierwotnie wykorzystywano kolczyki. Owe ozdoby obecnie znane są głównie ze swoich ozdobnych funkcji i podczas gdy jedni lubią gdy są bardziej strojne, inni wolą delikatne modele. Nosząc kolczyki czy też kupując kolejną parę warto zastanowić się nad tym, co chcemy wyrazić takim gestem. Może okazać się, że bogata symbolika tych ozdób będzie w stanie wyrazić jakąś część naszego charakteru.

Historia

Biżuteria egipska

Biżuteria egipska Egipt to jedno z tych starożytnych państw, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, bowiem jego wkład w dzieje świata jest nie do przecenienia. Słynne egipskie piramidy pomimo upływu tysięcy lat stoją niewzruszone zawieruchami historii. To najlepszy przykład na to, jak wielka i trwała jest ówczesna kultura. Warto wspomnieć o tym, że w życiu starożytnych Egipcjan bardzo ważne miejsce zajmowała biżuteria. Patrząc na popiersia starożytnych Egipcjan bardzo szybko można dojść do wniosku, że tamtejsi mieszkańcy słynęli przede wszystkim z wielkich ozdób na głowę oraz pektorałów. W czasie odkryć archeologicznych w staroegipskich grobowcach znaleziono również liczne naszyjniki, pierścienie, a nawet kolczyki. Znaczna część owej biżuterii przeznaczona była nie tylko dla kobiet, ale również, a może przede wszystkim dla mężczyzn. Kolczyki czy bransoletki ze srebra nie były znane Egipcjanom, bowiem wszystkie ozdoby wykonywano ze złoto. A to ze względu na to, że jego wydobywanie było dość proste i ówczesna cywilizacja mogła bez problemu poradzić sobie z tym wyzwaniem. Warto wspomnieć również o tym, że pierwsze egipskie wyroby były dość proste, a to ze względu na to, że nie znana była jeszcze obróbka termiczna. W związku z tym biżuterię wykuwano ze złota na zimno, dopiero w czwartym wieku przed naszą erą na arenę wkroczyły piecie, w których możliwe było uzyskanie wysokich temperatur. Egipska biżuteria od zarania dziejów była bogato zdobiona przy użyciu szlachetnych kamieni, wśród których najpopularniejsze były Jasper, lapis czy też turkus. Osoby, pochodzące z niższych warstw społecznych decydowały się na wyroby z barwionego szkła, którego celem było naśladowanie drogocennych kamieni. Dla Egipcjan biżuteria nie była jedynie drogocenną ozdobą noszoną przez przedstawicieli obu płci, odgrywała ona bowiem również rolę symboliczną. Do najbardziej znanych i łatwo rozpoznawalnych znaków należał między innymi skarabeusz, który zgodnie z ówczesnymi przekonaniami był symbolem zmartwychwstania.

Historia

Historia wikingów

Historia wikingów Wikingowie to jeden z narodów, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie w społeczeństwie, z tego też względu stał się inspiracją dla pisarzy, reżyserów oraz twórców komiksów. Waleczni wikingowie silnie oddziałują na wyobraźnię zarówno dzieci jak i dorosłych, ich podboje i przygody stanowią bardzo ciekawy element historii naszej planety. Wielu osobom mogłoby wydawać się, że są to jedynie bajki w rzeczywistości jednak Wikingowie istnieli naprawdę i rozwinęli dość ciekawe struktury własnej państwowości. Wikingowie jak i inni ludzie cenili sobie poczcie bogactwa, które dawała biżuteria ze srebra, złota i drogocennych kamieni. Wykonywane przez nich wyroby były masywne i ciężkie, dzięki czemu utożsamiano je z potęgą i bogactwem. Chociaż wielu osobom może wydawać się, że wikingowie nosili kolczyki z kości, które przekładali przez płatki w puszczach, w rzeczywistości posiadali oni również znacznie delikatniejsze ozdoby. Bardzo popularne były u nich różnego rodzaju broszki, które można było przypinać do płaszczy, noszono także pokaźne bransoletki ozdabiane drogocennymi kamieniami. Dobrze znane były również ciężkie, masywne pierścienie, które zakładano nie na palce, a na szyję. Co ciekawe przez znaczny okres czasu biżuteria służyła wikingom jako środek płatniczy, nie mieli oni pieniędzy, więc wymiany handlowej dokonywali właśnie w ten sposób. Ozdoby lubili oni do tego stopnia, iż nawet broń taka jak miecze musiała zostać należycie ozdobiona. Rękojeści mieczy wykonywane były ze szczerego srebra i bardzo bogato zdobione najcenniejszymi kamieniami. Biżuteria w dużej mierze świadczyła o statusie społecznym, dlatego też każdy dbał o to, by posiadać ją w jak największej ilości. Choć wikingowie władali wodami setki lat temu pamięć o nich wciąż jest żywa, w licznych muzeach można oglądać pozostawioną po nich, piękną i niepowtarzalną biżuterię, która wciąż robi piorunujące wrażenie. Do dziś dnia stanowi ona inspirację dla jubilerów, którzy wzorują się na niej wykonując swoje najnowsze projekty.

Historia

Biżuteria fenicka

Biżuteria fenicka Oglądając biżuteryjne dzieła, które pochodzą sprzed tysięcy lat wiele osób zastanawia się nad tym, jak bez nowoczesnych technologii możliwe było wyprodukowanie tak pięknych i urzekających przedmiotów? Biżuteria fenicka rzeczywiście robi nie małe wrażenie, nawet dziś po upływie blisko czterech tysięcy długich lat, w trakcie których na świecie dokonało się wiele przemian. Fenicjanie zapoczątkowali jednak wiele nowych trendów w biżuterii, byli ważną cywilizacją również ze względu na to, że w ich produkty i wyroby zaopatrywano również Egipt. Wówczas bowiem Fenicjanie stanowili jedną z transportowych potęg, ta gałąź gospodarki stanowiła dla nich główny rodzaj zarobku. Wyrabiane na terenach obecnej Syrii oraz Libanu naszyjniki, bransoletki, kolczyki i inne ozdoby ładowane były na wielkie statki i przez Morze Śródziemne transportowane do Egiptu. Jako, że rządzone przez faraonów państwo stanowiło dość spory rynek zbytu, wyrobnicy przy tworzeniu biżuterii w dużej mierze czerpali z egipskich wpływów. W ich pracach można zauważyć również inspirację sztuką etruską oraz egejską, archeologowie twierdzą nawet, że Fenicjanie powielali wyroby, które najlepiej się sprzedawały, unikając raczej handlowego ryzyka i produkcji innowacyjnych przedmiotów. Jeśli chodzi o techniki, z jakich korzystano przy wyrobie biżuterii to można wyróżnić dwa bardzo popularne wówczas sposoby uzyskiwania ozdób- technikę granulowaną oraz filigranową. Pierwsza polegała na tworzeniu dwuwymiarowych kształtów dzięki złotym kulkom, które przyklejano czy to do wcześniej uzyskanych ze złota czy ze srebra większych lub mniejszych płytek. Druga z kolei była niebo bardziej skomplikowała, opierała się bowiem na pleceniu kształtów z jubilerskiego drutu i następnym jego modyfikowaniu między innymi poprzez lutowanie czy też rozklepywanie. Biżuteria fenicka to doskonały przykład na to, że już starożytni myśleli o tym, w jaki sposób dorobić się na wytwarzanych przez siebie produktach oraz co tworzyć, by znaleźć spore grono nabywców na swój towar.