Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Inne

Historia broszek

Historia broszek W dzisiejszych czasach broszki wyszły już nieco z mody, niektórym kojarzą się wręcz ze starszymi paniami, odzianymi w niemodne marynarki. Część przedstawicielek młodego pokolenia próbuje jednak przywrócić broszkom lata świetlności, przypominając jak piękną i unikatową są ozdobą. Broszki znane były już w drugim tysiącleciu przed naszą erą, bardzo często wykorzystywało się je do upinania szat. Wystarczy bowiem przypomnieć sobie stroje, jakie nosili mieszkańcy starożytnego Rzymu czy Grecji. Ładne upięcie togi nie było zadaniem prostym, bardzo pomocne w tym względzie okazywały się nie tylko proste sznury, ale również bogato zdobione broszki. Do ich wyrabiania początkowo wykorzystywano głównie brąz, z czasem kiedy popularna stała się biżuteria ze srebra upowszechniły się również broszki z tego kruszcu. Wiele z nich tworzonych było z najwyższą precyzją, do ich ozdabiania wykorzystywano modne już wówczas kamienie szlachetnie. Oczywiście nie wszyscy mogli pozwolić sobie na te najcenniejsze i najpiękniejsze broszki, niektórzy musieli zadowolić się nieco mniej wybujałymi i pomysłowymi modelami. Warto wspomnieć również o tym, że broszki mogły mieć rozmaite kształty, bardzo popularne stały się na przykład liście laurowe, ale również węże czy harfy. Możliwe było wygięcie materiału w kształt łuku czy nawet łodzi, wiele zależało od umiejętności i pomysłowości rzemieślnika. W średniowieczu moda na noszenie broszek niemal całkowicie zanikła i została zapomniana, być może również z tego względu, że zmieniły się obyczaje państwowe. Starożytne, wbrew pozorom dalece rozwinięte cywilizacje zaczęły ustępować miejsca często dość prymitywnym ludom, które pod wieloma względami nie dorastały do pięt swoim przodkom. Obecnie broszki można zakupić zarówno z sklepach jubilerskich, gdzie ułożone są w rządkach wraz z takimi ozdobami jak bransoletki czy kolczyki, jak i w sklepach odzieżowych. Popularna jest również biżuteria własnoręczna, w Internecie można znaleźć wiele pięknych broszek wykonanych na przykład z filcu.

Inne

Historia pereł

Historia pereł Perły to jeden z piękniejszych materiałów, z jakich wykonana może zostać biżuteria, mówi się o nich, że są bardzo tajemnicze, kryją w sobie piękną, które nie przez wszystkich może zostać odkryte. Do dziś dnia perły kojarzą się z elegancją i wykwintnością, nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie tak luksusowej biżuterii. Jak jednak zaczęła się historia tych pięknych ozdób i jak kształtowały się jej losy przez kolejne stulecia? Biżuteria ze srebra czy złota była popularna już od najdawniejszych czasów, podobnie było z perłami, bowiem wykopaliska archeologiczne dowodzą, że najstarszy zachowany naszyjnik z pereł liczy sobie około cztery i pół tysiąca lat. Ta ozdoba wykonana została w starożytnym Egipcie, gdzie wysoce ceniono sobie osobliwy urok pereł. Nie służyły one wówczas jedynie do wyrobu biżuterii, bardzo chętnie ozdabiano nimi również rozmaite królewskie przybytki. Nie mogło zabraknąć ich między innymi przy lektykach czy nawet szatach. Zgodnie z doniesieniami historyków zdobione były nimi również łoża. Po pewnym czasie, a ściślej mówiąc po tym jak cesarstwo rzymskie zaczęło chylić się ku upadkowi, znaczenie pereł znacząco zmalało. W średniowieczu, kiedy prym wiodła religia chrześcijańska i wiele tradycji podporządkowano właśnie niej, perły zaczęto wykorzystywać jedynie w kościołach i świątyniach, ozdabiając nimi przedmioty wykorzystywane prze odprawianiu liturgii. Warto wspomnieć również o tym, że perłom przypisywano cudowną moc, rycerze którzy nosili je przy sobie w trakcie bitew gorąco wierzyli, że uchronią je one przed poważniejszymi ranami. Kolejny rozkwit popularności pereł nastąpił w okresie rewolucji francuskiej, wówczas bowiem zaczęto uważać je za symbol bogactwa i dobrobytu. Bransoletki czy kolczyki z pereł do dziś dnia stanowią obiekt pożądania wielu kobiet, nie wszystkie panie mogą jednak pozwolić sobie na taki luksus. W związku z tym powszechne zaczęło się produkowanie sznurów sztucznych pereł, które wprawdzie nie są nawet w połowie tak piękne jak oryginały, niemniej jednak mają stanowić ich namiastkę.

Inne

Biżuteria żałobna

Biżuteria żałobna W dzisiejszych czasach pojęcie biżuterii żałobnej nie jest zbyt dobrze znane przeciętnemu człowiekowi. Okazuje się jednak, że jeszcze kilka wieków temu niejeden jubilerski biznes specjalizował się w wykonywaniu biżuterii żałobnej- czym zatem ona była? Niektórym może wydawać się, że korzenie biżuterii żałobnej sięgają aż starożytności, tak jednak nie jest. Wówczas wprawdzie zwykło się wyposażać groby zmarłych w rozmaite przedmioty codziennego użytku, niemniej jednak nie ma to nic wspólnego z biżuterią żałobną. Moda na nią zaczęła się bowiem rozwijać dopiero w epoce wiktoriańskiej, wtedy to pojawiły się pierwsze wzmianki na jej temat. Biżuteria taka stała się bardzo modna, jej zadanie miało polegać na uzewnętrznieniu żalu, z jakim musiała radzić sobie rodzina po stracie bliskich osób. Jak widomo ukojenie bólu po śmierci ukochanej osoby nie jest łatwe, bez względu na to czy jest to dziadek, matka czy syn ból w sercu pozostaje na długo. Przedmioty domowego użytku, z których korzystał zmarły takie jak kolczyki czy bransoletki na każdym kroku przypominają nam o jego nieobecności. Wiele osób pragnie wówczas mieć cząstkę zmarłego zawsze przy sobie. I tak oto pował pomysł na rozpowszechnienie biżuterii żałobnej. Warto wspomnieć, że biżuteria taka obowiązkowo musiała być utrzymana w ciemnych barwach, z reguły korzystano wówczas z czarnych materiałów. Panowała również moda na ukrywanie we wnętrzu biżuterii pukla włosów zmarłej osoby. Takie postępowanie w dzisiejszych czasach wzbudza przede wszystkim zgorszenie, niemniej jednak w epoce wiktoriańskiej było na porządku dziennym. Sama królowa Wiktoria po śmierci ukochanego Księcia Alberta nosiła na sobie taką właśnie biżuterię, pokazując poddanym modę, której sama hołdowała. Obecnie nie wydaje się, by moda na biżuterię żałobną miała powrócić, niemniej jednak w niektórych subkulturach wciąż propagowane jest dość kontrowersyjne zachowanie. I tak na przykład swego czasu jedna z popularnych aktorek nosiła na szyi fiolkę w krwią swego ukochanego.