Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Kruszce

Biżuteria fenicka

Biżuteria fenicka Oglądając biżuteryjne dzieła, które pochodzą sprzed tysięcy lat wiele osób zastanawia się nad tym, jak bez nowoczesnych technologii możliwe było wyprodukowanie tak pięknych i urzekających przedmiotów? Biżuteria fenicka rzeczywiście robi nie małe wrażenie, nawet dziś po upływie blisko czterech tysięcy długich lat, w trakcie których na świecie dokonało się wiele przemian. Fenicjanie zapoczątkowali jednak wiele nowych trendów w biżuterii, byli ważną cywilizacją również ze względu na to, że w ich produkty i wyroby zaopatrywano również Egipt. Wówczas bowiem Fenicjanie stanowili jedną z transportowych potęg, ta gałąź gospodarki stanowiła dla nich główny rodzaj zarobku. Wyrabiane na terenach obecnej Syrii oraz Libanu naszyjniki, bransoletki, kolczyki i inne ozdoby ładowane były na wielkie statki i przez Morze Śródziemne transportowane do Egiptu. Jako, że rządzone przez faraonów państwo stanowiło dość spory rynek zbytu, wyrobnicy przy tworzeniu biżuterii w dużej mierze czerpali z egipskich wpływów. W ich pracach można zauważyć również inspirację sztuką etruską oraz egejską, archeologowie twierdzą nawet, że Fenicjanie powielali wyroby, które najlepiej się sprzedawały, unikając raczej handlowego ryzyka i produkcji innowacyjnych przedmiotów. Jeśli chodzi o techniki, z jakich korzystano przy wyrobie biżuterii to można wyróżnić dwa bardzo popularne wówczas sposoby uzyskiwania ozdób- technikę granulowaną oraz filigranową. Pierwsza polegała na tworzeniu dwuwymiarowych kształtów dzięki złotym kulkom, które przyklejano czy to do wcześniej uzyskanych ze złota czy ze srebra większych lub mniejszych płytek. Druga z kolei była niebo bardziej skomplikowała, opierała się bowiem na pleceniu kształtów z jubilerskiego drutu i następnym jego modyfikowaniu między innymi poprzez lutowanie czy też rozklepywanie. Biżuteria fenicka to doskonały przykład na to, że już starożytni myśleli o tym, w jaki sposób dorobić się na wytwarzanych przez siebie produktach oraz co tworzyć, by znaleźć spore grono nabywców na swój towar.

Kruszce

Historia srebra

Historia srebra Biżuteria ze srebra jest w dzisiejszych czasach bardzo modna, niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jej korzenie sięgają najwcześniejszych cywilizacji. Pierwsze ślady srebrnej biżuterii datuje się na cztery tysiące lat przed naszą erą i pochodzą one z grobowców egipskich. Od tamtego czasu wygląd biżuterii ze srebra bardzo się zmienił, kolczykom można nadać niemal każdy kształt, a bransoletki stają się coraz bardziej finezyjne. Warto wspomnieć również o tym, że przez kilka wieków srebro używane było jak środek płatniczy, za jego pomocą można było nabywać przedmioty o określonej wartości. Przykładem zastosowania srebra w tym charakterze są na przykład starorzymskie denary. Co ciekawe srebrne monety wykorzystywano również w Polsce, powstały one krótko po tym jak Mieszkowi I udało się zjednoczyć małe państewka polan w jeden twór państwowy. Dość osobliwym wydaje się również pomysł wykorzystania srebra do leczenia wrzodów żołądka, Rzymianie wpadli również na pomysł, by zanurzać płytki srebra w wodzie pitnej i po określonym upływie czasu podawać taką wodę chorym. Znacznie później, bo w ósmej dekadzie dziewiętnastego wieku jeden z położników doszedł do wniosku, że zakroplenie oczu noworodka roztworem sporządzonym ze srebra zapobiega rozwojowi groźnych i trudnych wówczas do leczenia zakażeń. Naturalnie znaczną część srebra wykorzystywano również do produkcji biżuterii, wśród której modne były nie tylko bransoletki czy kolczyki, ale również naszyjniki i diademy. Bardzo szybko nauczono się poddawać srebro należytej obróbce, dzięki czemu możliwe było formowanie go na różnorodne sposoby. Jak się okazuje jednak biżuteria ze srebra nie jest nawet w połowie tak cenna jak monety, u progu dwudziestego pierwszego wieku za pochodzący z początków wieku dziewiętnastego dolar amerykański zapłacono ponad cztery miliony dolarów. Może wydawać się to nieprawdopodobne, niemniej jednak kolekcjonerzy monet bardzo cenią sobie takie okazy i są w stanie zapłacić za ich posiadanie niemal każde pieniądze.

Kruszce

Historia złota

Historia złoto Złoto powszechnie uważane jest za jeden z najcenniejszych kruszców, znajdujących się na ziemi. Rzeczywiście posiadanie kilku sztabek złota byłoby w stanie odmienić życie niejednego człowieka, kiedy jednak człowiek spotkał się ze złotem po raz pierwszy? Wydobycie złota było znane już w starożytności, Egipcjanie pozyskiwali je w niewielkich ilościach i chętnie wykorzystywali do produkcji biżuterii takiej jak kolczyki, bransoletki czy pektorały. Rzymianie byli nieco bardziej łasi na drogocenny kruszec i kilkakrotnie powiększyli jego wydobycie. Te jednak ponownie spadły w czasach średniowiecza, kiedy to ów cenny kruszec nikogo zdawał się za nadto nie interesować. Co ciekawe, dopiero w dziewiętnastym wieku rozgorzała słynna gorączka złota, na obszary Kalifornii zjeżdżali poszukiwacze złota nie tylko z całego kraju, ale również ze świata. Każdy miał nadzieję na to, że szybko i sprawnie uda mu się wzbogacić. Liczni rzeczywiście zdołali dorobić się swojej małej fortuny, chociaż jak twierdzi wielu znawców tematu najbardziej na wydobyciu skorzystali właściciele lokalnych zajazdów, którzy pobierali niebotyczne opłaty za wszelkie usługi wykonywane dla poszukiwaczy cennego kruszcu. Warto wspomnieć jednak o tym, że ów złoty szał miał bez wątpienia związek z rozwojem nauki i techniki, które pozwoliły na opracowanie nowoczesnych, efektywnych sposobów wydobycia. Jeśli chodzi o złotą biżuterię to jeszcze nie tak dawno była ona symbolem prestiżu i dobrobytu, obecnie jednak o wiele modniejsze stało się srebro. Podążając tym tropem złotnicy przerzucili się na produkcję białego złota, które jest o wiele bardziej cenione od tego o naturalnym kolorze. Wyrabia się z niego wiele produktów takich jak chociażby bransoletki, niemniej jednak nie da się ukryć, że najpopularniejsze są pierścionki i obrączki. Mając w domu choć odrobinę złota zawsze możemy liczyć na to, że gdy nadejdą ciężkie czasy uda nam się je spieniężyć, nie wydaje się bowiem, by w najbliższym czasie ten kruszec miał stracić na wartości.