Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Wyroby

Historia diamentów

Historia diamentów Jak śpiewała jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych aktorek wszechczasów diamenty to najlepsi przyjaciele każdej kobiety. Historia tych drogocennych kamieni sięga najdawniejszych czasów, w dzisiejszych czasach wykorzystuje się je już nie tylko do produkcji biżuterii. Ze względu na ich właściwości- ogromną trwałość- przydają się również w innych dziedzinach. Bransoletki czy naszyjniki wysadzane diamentami zapierają dech w piersiach, pożądane są niemal przez każdą kobietę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że na naszym kontynencie doceniono je dość późno. Królewska biżuteria bardzo często zdobiona była szmaragdami i rubinami, o diamentach nikt jednak nie myślał w taki sposób. A wszystko ze względu na to, że przypominał on górskie kamienie, które nawiasem mówiąc, nie były zbyt cenione przez znawców jubilerskiego kunsztu. Dopiero wiek piętnasty i szesnasty otworzyły oczy Europy na przepiękne diamenty, które w końcu zyskały zasłużoną sobie uwagę. Warto wspomnieć jednak o tym, że diamenty były doceniane już przez starożytnych Egipcjan. Zgodnie z ich wierzeniami przypisywano im wiele niemal magicznych mocy i tak na przykład noszenie diamentowych pierścionków na czterech palcach ręki miało umożliwiać przepłynięcie strumienia wspaniałej miłości prosto do życiodajnego serca. Biżuteria ze srebra czy złota ozdabiana diamentami odegrała bardzo ważną rolę również w historii Republiki Południowej Afryki, dzięki potężnym złożom tego minerału odkrytym w drugiej połowie dziewiętnastego wieku ta część czarnego lądu zaczęła prężnie się rozwijać. Obecnie stanowi jeden z najważniejszych regionów gospodarczych Afryki, chociaż zdaniem wielu przyczyniła się również do brzemiennych w skutkach zjawisk i ogromnego wyzysku czarnego człowieka. Diamenty są piękne, niezwykłe, urokliwe i drogocenne, dlatego też jeśli możemy nosić zdobione nimi bransoletki czy kolczyki powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego jak wielkie mamy szczęście i do jak niewielkie grupy społecznej się zaliczamy.

Wyroby

Biżuteria islamska

Biżuteria islamska Islam wielu z nas nawet w najmniejszym stopniu nie kojarzy się z biżuterią, któż bowiem miałby ją nosić, kiedy kobiety skrzętnie ukrywają się pod grubą warstwą materiału, która zakrywa niemal każdą część ich ciała. W rzeczywistości jednak biżuteria islamska może pochwalić się całkiem bogatą tradycją. Początki istnienia rabskiej cywilizacji datuje się na siódmy wiek naszej ery, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ówczesna ludność bardzo chętnie przejmowała tradycje wypracowane przez ludzi, którzy poprzednio zasiedlali dane tereny. Z czasem jednak arabowie rozwinęli własne pismo oraz metody wytwórcze. Wówczas to około dziesiątego wieku naszej ery możemy doszukiwać się początku ich biżuteryjnej przygody. Ozdoby, które noszone były zarówno przez kobiety jak i mężczyzn wykonywano przede wszystkim ze złoto. Z trudem można było poszukiwać bransoletki ze srebra czy też brązu, z czasem jednak w łaski arabów weszły również miedź oraz ołów, które stanowiły uzupełnienie dla złotych elementów. Chociaż praktycznie przez cały czas wyznawcy islamu korzystali z technik stosowanych wcześniej przez Fenicjan, a zatem z filigranowania oraz granulowania to udało im się również wprowadzić w życie własne pomysły. Jednym z najważniejszych był bez wątpienia pomysł na pokrywanie wyrobów jubilerskich emalią, która nadawała materiałom różne barwy. Wykonywanie zdobień nie było proste, a nauka tej niebywałej sztuki wymagała poświęceń, większość ówczesnych artystów pozostała niestety anonimowa. Mimo tego w wielu muzeach na całym świecie można dziś podziwiać niebywałe osiągnięcia arabów w dziedzinie wyrabiania biżuterii. Urzekają nie tylko kunsztowne kolczyki, ale również naszyjniki kute z niezwykłą dokładnością. Fani sztuki i symboli z pewnością zwrócą uwagę na to, że arabowie bardzo cenili sobie motywy związane z ptakami, w ich przeświadczeniu bowiem stanowiły one alegorię rajskiego ogrodu. Szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach piękne, arabskie kobiety nie mają okazji prezentować biżuterii, która może pochwalić się tak wieloletnią tradycją.

Wyroby

Biżuteria punicka

Biżuteria punicka Kartagina to państwo, które wielu osobom kojarzy się dość surowo, głównie ze względu na postać Hannibala, który dzięki słoniom próbował podbijać ówczesny świat. Warto wiedzieć jednak, że również w historii punickich ludów było miejsce na kulturę i sztukę jak i piękną biżuterię. Chociaż ta ostatnia nie stanowiła najważniejszego elementu zdobniczego we wspomnianym państwie. Warto wspomnieć, że jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kartagińczyków były kolczyki noszone w nosie. Na taką ozdobę mogli pozwolić sobie zarówno mężczyźni jak i kobiety, przedstawiciele obu płci bardzo chętnie korzystali z tego przywileju. W nos wkładowo zwykle proste koła, które zdecydowanie wyróżniały ten naród spośród innych cywilizacji. Wielu mężczyzn przekłuwało sobie również uszy, przy czym należy pamiętać, że dobrym zwyczajem było wykonywanie dziurki jedynie w jednym płatku ucha. Noszono w nim kolczyki ze srebra lub złota, których podstawę stanowiło oczywiście koło, na nim z kolei zawieszano wisior. Ów wisior wykonywany był również z drogocennych kruszców, mógł przedstawiać geometryczne kształty, motywy roślinne lub też konkretne przedmioty. Niektóre z takich ozdób miały zdecydowanie wyraz symboliczny, nawiązujący na przykład do konkretnego wyznania. Warto wspomnieć również o tym, że w Kartaginie bardzo modna była biżuteria zakładana na głowę. Jak pozwalają przypuszczać odkrycia archeologiczne mogły pozwolić sobie na nią kobiety z różnych środowisk, nie tylko te będące przedstawicielkami najwyższych klas społecznych. Diademy bardzo często ozdabiane były szeregiem drogocennych kamieni, czasami ozdoby te były tak ciężkie, że ich codzienne noszenie nastręczało właścicielce nie lada problemu. Ubożsi mieszkańcy miasta, którzy nie mogli pozwolić sobie na kolczyki ze srebra czy naszyjniki ze złota nosili biżuterię z muszli, szkła czy nawet kości. Mimo tego, że Kartagina słynie przede wszystkim ze swoich militarnych podbojów, na jej terytoriach żyli również zwykli ludzie, którym codzienne życie umilało noszenie biżuterii.

Wyroby

Rola biżuterii w historii

Rola biżuterii w dzisiejszym świecie jest dość jasno określona- służy ona przede wszystkim jako ozdoba, czyniąca każdą kobietę jeszcze piękniejszą istotą. Jak jednak zmieniało się wykorzystanie biżuterii na przestrzeni wieków? Cóż, biżuteria wykorzystywana była w przeróżnych celach, jednym z nich było nadawanie statusu społecznego. I tak na przykład jednym z najbardziej znanych symboli władcy była korona, którą na swoich skroniach nosili królowie. Taka dekoracja ozdabiana była drogocennymi kamieniami takimi jak rubiny czy szmaragdy i stanowiła niezwykle drogocenny przedmiot. W starożytnym Rzymie niewolników naznaczano poprzez zakładanie im kolczyków na genitalia, z kolei hindusi przekłuwali niegdyś nosy swoim żonom i wkładali im w nie kolczyki na znak poddaństwa i uległości. W dzisiejszych czasach kolczyki są czasami wyrazem buntu nastolatków, które w ten sposób chcą podkreślić swoją niezależność. Wiele z nich wykonuje sobie w uszach po kilka dziurek, co kiedyś uznawane było za symbol używany przez kobiety o lekkich obyczajach. Warto wspomnieć również o tym, że biżuteria stanowiła niegdyś środek płatniczy, przy jej użyciu możliwe było dokonywanie wymiany handlowej. Także obecnie biżuteria wbrew pozorom odgrywa kilka bardzo ważnych funkcji, choć większość i tak uważa, że jest ona jedynie ozdobą. Bransoletki dla przykładu zakładane są szpitalnym pacjentom celem lepszej ich identyfikacji. Niektórzy obywatele chętnie noszą również bransoletki ze swoją grupą krwi, takie postępowanie ma ułatwić udzielanie im pomocy w razie jakiegokolwiek wypadku. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na znak solidarności z chorym na raka jąder kolarzem można było zakupić żółte, żelowe bransoletki. Dochód z zakupu przeznaczony był na fundację, która chciała wesprzeć sportowca w walce z nowotworem. Biżuteria może odgrywać różnorodną rolę, kto wie może w przyszłości komuś uda się wymyśleć dla niej kolejne ciekawe wyzwanie, któremu chcąc nie chcąc będzie musiała dzielnie i dumnie stawić czoło.