Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.

bluzy patriotyczne damskie zobacz naszą listę salonów z biżuterią dla Krakowa i okolic. Szukasz pomysłu na prezent ? Odwiedź APART. katalog z tulejami
Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Historia jubilerstwa

Sztuka jubilerska jest niemal tak wiekowa jak pierwsze ludzkie cywilizacje, od zarania dziejów społeczeństwa potrzebowały bowiem ozdób, za pomocą których, będą mogły zaznaczyć swój status obywatelski czy też po prostu pokazać swą osobowość. Początki jubilerstwa nie były łatwe, sama obróbka metali bez specjalistycznych narzędzi nastręczała wielu problemów. Mimo tego nawet na zimno możliwe było uzyskiwanie ciekawych kształtów i produkcja jedynych w swoim rodzaju ozdób. Warto wspomnieć również o tym, że pierwotne plemiona wyrabiały biżuterię na własną rękę nawlekając na sznur chociażby muszelki. Co ciekawe jubilerzy byli bardzo cenieni zwłaszcza przez władców, którzy potrzebowali ich do tego, by wykonywali dla nich zamówienia na piękną, wyjątkową biżuterię. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich rola nie bardzo przypominała dzisiejsze funkcje pełnione przez jubilerów. Dopiero w trzynastym wieku powstały pierwsze, nieco bardziej profesjonalne zakłady, zwane cechami, które zrzeszały jubilerów. Początkowo wszystkie prace wykonywane były ręczne, z czasem jednak rozwój techniki i nauki pozwolił na zautomatyzowanie części prac. Z jednej strony było to znaczne ułatwienie oraz przyspieszenie produkcji, z drugiej jednak okazało się, że biżuteria przestała być już tak unikatowa jak niegdyś. Kolczyki i bransoletki produkowane masowo wzbudziły pewne oburzenie w czasach wiktoriańskich i wtedy właśnie zaczął się rozwój sztuki jubilerskiej w dzisiejszym ujęciu tego słowa. Klientom starano się zapewnić nie tylko wyroby najwyższej jakości, ale również unikatowość i wyjątkowość, które powinna gwarantować droga biżuteria. Każdy jubiler z największą pieczołowitością nie tylko wykonywa, ale również projektował nowe działa, mając nadzieję, że przypadną one do gustu potencjalnym klientom. Warto wspomnieć również o tym, że na przestrzeni wieków w sztuce jubilerskiej rozwinęło się kilkanaście metod produkcji od filigranowania i granulowania przez puncowanie i cyzelowanie aż po współczesne opatentowane techniki.