Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.

http://www.apart.pl/pl/zloto,c,1,5
Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

Najstarsza biżuteria

Najstarsza biżuteria Wkładając w uszy kolczyki ze srebra czy też zapinając mechanizm naszej bransoletki zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jak odległych czasów dotyczą wzmianki o pierwszej biżuterii. Być może bylibyśmy w stanie wymienić kilka pierwszych cywilizacji, podać nazwy większych państw sprzed narodzin Chrystusa czy nawet wskazać najbardziej znane i jednocześnie najstarsze zabytki. Kto jednak jest w stanie oszacować datę powstania pierwszych ozdób, pierwszej biżuterii w dość szerokim rozumieniu tego słowa? Otóż okazuje się, że zgodnie z prowadzonymi przez archeologów pracami pierwsze wzmianki na temat biżuterii pojawiały się sto tysięcy lat temu. Właściwie nie były to wzmianki, bo wówczas piśmiennictwo nikomu jeszcze nie było znane, niemniej jednak na podstawie wykopalisk ustalono, że już nasi prehistoryczni przodkowie wiedzieli co nieco na temat wytwarzania biżuterii. Oczywiście nie były to zbyt wyrafinowane ozdoby, nie było mowy o takich przedmiotach jak bransoletki ze srebra czy bogato zdobione diademy. Ówczesne osiągnięcia zdecydowanie ograniczały się do nawlekania na sznurek szeregu muszli, po wcześniejszym nasączeniu ich ochronną warstwą. Takie dość prymitywne ozdoby świadczyły jednak o pierwszych oznakach abstrakcyjnego myślenia wśród naszego gatunku, są doskonałym potwierdzeniem ewolucji. Warto wspomnieć również o tym, że dzięki prowadzonym na szeroką skalę wykopaliskom możliwe okazało się odnalezienie pierwszych ozdób i zachowanie ich dla potomności. Najstarsze okazy pochodzą z okolic Maroka oraz z Izraela, w obu przypadkach biżuteria zachowała się w jaskiniach, w których jak się przypuszcza pomieszkiwały ówczesne ludy. Od czasów prehistorycznych zmianie uległo wiele rzeczy, niemniej jednak warto podkreślić, że niektóre pragnienia ludzkie pozostały takie same. Już nasi przodkowie pragnęli pokazać swoją indywidualność, jednocześnie ozdabiając swój codzienny strój niezwykłymi elementami. Niektórzy uważają, że prehistoryczną biżuterię można uznać za pierwowzór dzisiejszych artystycznych, wykonywanych własnoręcznie dodatków.