Kategorie

Strony

Kupowanie w internecie

Czym w dzisiejszych czasach jest biżuteria, czy to tylko ozdoba wykonana z drogocennego kruszcu czy może jednak coś znacznie ważniejszego? Dla przeciętnego obywatela biżuteria to przede wszystkim ozdoba nie tylko ciała, ale również stroju. Poprzez założenie bransoletki ze srebra czy kolczyków można podkreślić swoją urodę oraz zwrócić uwagę na konkretne elementy stroju. Warto wspomnieć również o tym, iż o ile na przestrzeni wieków biżuteria ceniona była przede wszystkim ze względu na swoją wartość, obecnie pełni ona raczej funkcje estetyczne. Kolczyki ze srebra wciąż są chętnie noszone, niemniej jednak szmaragdy czy rubiny nie muszą zdobić bransoletki, by cieszyła się ona zainteresowaniem. Coraz więcej kobiet kupuje sztuczną biżuterię, nie wahając się nawet przy takim wyborze, jest ona bowiem znacznie tańsza, a przez to łatwiej dostępna dla przeciętnej obywatelki. Dzięki niskim cenom możliwe jest zakupienie kilku różnych rodzajów czy to wisiorków czy też pierścionków.


Przy niektórych okazjach wciąż wypada jednak postawić na złoto, mowa tu przede wszystkim o pierścionkach zaręczynowych czy obrączkach. Pomimo tego, że wiele par ma teraz o wiele bardziej swobodny stosunek do takich symboli to jednak stawia w tym przypadku na klasyczne rozwiązania. Obok sztucznych pereł i imitacji srebra bardzo popularna jest również biżuteria własnoręczna, której tworzeniu z pasją oddają się artystyczne dusze. Stworzenie czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego nie jest łatwe, niektórym a sztuka udaje się jednak całkiem nieźle. Zapotrzebowanie na ten rodzaj akcesoriów jest coraz większe, być może wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo tęskni za wyrobami niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Obecnie niemal wszystko produkowane jest masowo, w sklepach można natknąć się na takie same lub podobne przedmioty. Poszukiwanie swojego stylu nie jest łatwe, kiedy zalewa nas fala jednorodnej masy, indywidualni artyści, realizujący własne projekty są zatem doskonałą alternatywą dla sprzedawanej w sklepach biżuterii. Polecamy:

O historii biżuterii

O historii biżuterii Historia biżuterii jest niemal tak długa i burzliwa jak historia człowieka. Już ludzie pierwotni próbowali tworzyć pierwsze, proste ozdoby, które następnie zawieszali sobie wokół szyi, dowodząc swoich umiejętności abstrakcyjnego myślenia. Z czasem kamyki i muszelki zaczęto zamieniać na drogocenne kamienie, złoto oraz srebro, a w związku z ceną wspomnianych kruszców i minerałów biżuteria stała się przywilejem dla wybranych. W starożytnym Rzymie stanowiła ona sposób na wyrażenie statusu społecznego, tylko najważniejsze warstwy społeczeństwa mogły pozwolić sobie bowiem na przekłucie uszu i noszenie kolczyków. Kolczyki mogli nosić również wojownicy, ci jednak nie przekłuwali sobie uszu, a sutki co zgodnie z wierzeniami było jednym z symboli ich waleczności. Na przestrzeni wieków zmieniały się techniki obróbki cennych kruszców, nauczono się poddawać złoto i srebro działaniu wysokich temperatur, dzięki czemu stały się one znacznie bardziej plastyczne. Warto wspomnieć również o tym, że biżuteria zawsze stanowiła bardzo ważny aspekt władzy, rubiny oraz szmaragdy kojarzone były głównie z władcami. Tylko oni mogli pozwolić sobie bowiem na ozdabianie skroni koronami wysadzanymi wspomnianymi kamieniami szlachetnymi. Początkowo biżuterię nosili zarówno mężczyźni jak i kobiety, z czasem zaczęła jednak stawać się ona domeną płci pięknej. Dość znamienne było wprowadzenie przez Królową Wiktorię biżuterii żałobnej, poprzez którą można było nie tylko wyrazić swoje oddane zmarłemu, ale również zapewnić sobie jego cząstkę. W takiej biżuterii umieszczano bowiem pukiel włosów osoby, która odeszła z ziemskiego padołu. Zdaje się jednak, że owa dość osobliwa moda minęła równie szybko jak się pojawiła. Z czasem bardzo popularne stały się również perły, które utożsamiano z doskonałością, miłością i pomyślnością. Jako, że przeciętne kobiety nie mogły pozwolić sobie na cenne wyroby jubilerskie na rynku znalazło się miejsce również dla sztucznej biżuterii, pod koniec dwudziestego wieku bardzo modna stała się również biżuteria własnoręczna.